RODZEŃSTWO BEZ RYWALIZACJI
- DobroStan
- 1 lut 2020
- 3 minut(y) czytania
Często spotykam się z informacją od rodziców, że ich starsze dziecko nie potrafi zaakceptować nowo narodzonego członka rodziny. Aby lepiej zrozumieć emocje takiego malucha warto odpowiedzieć sobie na kilka poniższych pytań. (Określenie płci jest tu przypadkowe - formę żeńską można, a nawet w uzasadnionym przypadku, trzeba zastąpić męską).
1. Wyobraź sobie, że twój małżonek obejmuje cię ramieniem i mówi: „Skarbie, tak bardzo cię kocham i jesteś taka cudowna, że zdecydowałem się na drugą żonę, podobną do ciebie”.
Jaka jest twoja reakcja?
2. Kiedy w końcu pojawia się nowa żona, zauważasz, że jest bardzo młoda i niezwykle urocza. Gdy wychodzicie gdzieś we trojkę, ludzie uprzejmie się z tobą witają, ale wychwalają pod niebiosa nawą przybyłą: „Czyż nie jest zachwycające? Witaj, kochanie! Jesteś nadzwyczajna”. Potem zwracają się do ciebie z pytaniem: „Jak ci się podoba nowa żona?”.
Jaka jest twoja reakcja?
3. Nowa żona musi w coś się ubrać. Mąż szpera w twojej szafie zabiera twoje swetry i spodnie i daje tamtej. Kiedy się sprzeciwiasz, zauważasz, że te rzeczy są już na ciebie za ciasne, ponieważ trochę przytyłaś, a na tamta będą pasowały jak ulał.
Jaka jest twoja reakcja?
4. Nowa żona szybko nabiera pewności siebie. Z każdym dniem wydaje się bardziej bystra i coraz lepiej się na wszystkim zna. Któregoś popołudnia, kiedy z wysiłkiem zgłębiasz instrukcję nowego komputera, który kupił ci mąż, tamta wpada do pokoju i mówi : „O, mogę spróbować? Wiem jak to zrobić”.
Jaka jest twoja reakcja?
5. Nie pozwalasz jej, wiec biegnie z płaczem do twojego męża. Chwile później wraca z nim, na policzkach ma ślady łez. Mąż obejmuje ją ramieniem i pyta ciebie: „Dlaczego nie pozwolisz jej spróbować? Co ci to szkodzi? Dlaczego nie potrafisz się dzielić”?
Jaka jest twoja reakcja?
6. Gdy pewnego dnia wchodzisz do pokoju, twój mąż i nowa żona leżą razem w łóżku. On ją łaskocze, ona się śmieje. Nagle dzwoni telefon, mąż odbiera. Po chwili mówi, że wzywają go pilne sprawy i natychmiast musi wyjść. Prosi, żebyś została w domu z nową żoną i dopilnowała, żeby tamta dobrze się czuła. Jaka jest twoja reakcja?
Jeżeli większość reakcji przesycone było emocjami o zabarwieniu negatywnym to jest duże prawdopodobieństwo, że nasze dziecko może w taki sam sposób zareagować. My dorośli zazwyczaj potrafimy panować nad wyrażaniem emocji. Dziecko takiej umiejętności nie posiada, ponieważ na etapie rozwojowym jest to jeszcze niemożliwe i może pojawić się cały wachlarz różnych reakcji np. rzucanie przedmiotami, agresja wobec rodzeństwa itp. itd. I jak my jako rodzice reagujemy? Poniżej kolejna bateria pytań, która może pomóc zrozumieć reakcje dziecka.
1. To nonsens. Jesteś śmieszna. Nie masz powodu tak się czuć.
Jaka jest twoja reakcja?
2. Bardzo mnie złości takie gadanie. jeśli naprawdę tak to odczuwasz, zachowaj to proszę dla siebie, bo ja nie mam zamiaru tego wysłuchiwać.
Jaka jest twoja reakcja?
3. Nie wymagaj ode mnie rzeczy niemożliwych. Dobrze wiesz, że nie mogę się jej pozbyć. Jesteśmy teraz rodziną.
Jaka jest twoja reakcja?
4. Dlaczego cały czas jesteś nastawiona na "nie"? Postaraj się to zrozumieć i nie przybiegaj do mnie z każdym głupstwem.
Jaka jest twoja reakcja?
5. Nie ożeniłem się powtórnie wyłącznie ze względu na siebie. Wiem, że czasami jesteś osamotnia i pomyślałem, że czyjeś towarzystwo sprawiłoby ci przyjemność.
Jaka jest twoja reakcja?
6. Daj spokój kochanie. Skończ z tym. Moje uczucia do ciebie nie zmieniły się przez to, że ona tu jest. W moim sercu jest dość miłości dla was obu. Jaka jest twoja reakcja?
Dziecko posiada dokładnie takie same emocje i uczucia jak osoba dorosła, jedynie jest za małe, żeby je zrozumieć. Jest ono taka sama istotą jak my tylko dopiero uczy się życia i naśladuje nasze zachowania.
Bibliografia: A. Faber, E. Mazlish „Rodzeństwo bez rywalizacji”
Comments